Bazos.sk - Inzercia, inzeráty
... inzercia pre každého
Čo: PSČ (miesto): Okolie: km Cena od: - do:
Hlavná stránka > Služby > Remeselné a stavebné práce > Inzerát č. 75085142

Kategórie

DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť

- TOP - [15.7. 2017]

DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 1

DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 1
DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 2
DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 3
DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 4
DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 5

DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 6
DIERY VO FASÁDE, ĎATEĽ VO FASÁDE? Vieme pomôcť - 7
Čo s ďatľom zabývaným vo fasáde domu? Ako ho odohnať? Máme riešenie: odchyt + makety ďatľa!

Problematike ďatľov "fasádnikov" sa venujeme už viacero rokov a po rôznych pokusoch a dôslednom prieskume sme prišli na niekoľko skutočností. Ďatle sú verné svojej lokalite (odborne sedentárne) a teritoriálne, čiže neznášajú sa s inými jedincami svojho druhu. Rozhodol som sa túto skutočnosť využiť v ich neprospech a vyvinúť postup, ktorý ďatle z domu vypudí.

V prvom kroku je potrebné z domu dostať ďatľa, ktorý tam aktuálne "vyčíňa". Nie je to jednoduché, ide o zákonom chráneného živočícha, na jeho odchyt a manipuláciu s ním potrebujete povolenie MŽP a ornitologickú odchytovú licenciu, vrátane drahého vybavenia, to my všetko našťastie máme. Druhá vec, taký ďateľ sa nedá len tak ľahko chytiť. Takže v súčasnosti už máme dobre prešpekulovanú metodiku, ako ďatľa účinne a šetrne "lapiť". Odchyteného ďatľa potom okrúžkujem a vypustím v lese vo vzdialenosti minimálne 15-20 km od miesta ochytu, nuž a keďže je to sedentárny živočích, ktorý je verný svojej lokalite, hoc aj novej, a nerád migruje, zostáva na mieste vypustenia a na miesto odchytu sa už nevracia. Úspešnosť tejto metódy je 100 %! Odchyt sa však nedá robiť celoročne, v hniezdnom období je nutné strpieť prítomnosť ďatľa a to až do obdobia vyhniezdenia. Odchyt sa dá robiť len v mesiacoch od septembra do februára.

Samotný odchyt však nerieši problém trvalo, najmä pokiaľ máte dom umiestnený v blízkosti drevinnej vegetácie, pri parku či lese. "Do roka a do dňa" si uvoľnený priestor obsadí nový jedinec ďatľa alebo žlny. V ďalšom kroku preto odporúčam dom "obrniť" proti cudzím fasádnym nájazdníkom. Na tento účel môžeme využiť druhú spomínanú vlastnosť ďatľov a tou je teritorialita, ktorá je väčšia ako u iných druhov vtákov. Voči sebe sa správajú agresívne a zo svojich terirórií sa navzájom vyháňajú. S týmto nápadom prišli vo Švédsku, kde ako prví začali umiestňovať makety či atrapy, teda napodobneniny samotných ďatľov. Takéto makety vyrábame a inštalujeme aj my, naša firma ORNIS. Máme s nimi výborné skúsenosti, testujeme a distribuujeme ich do celej Európy už tretí rok. Podľa našich doterajších výsledkov sú tieto makety podstatne účinnejšie ako bežné atrapy dravcov a sov dostupné na trhu. Úspešnosť našich makiet je 70 až 90 %, ostatné (sovy, dravce, vrany) majú sotva 50 %.

Úspešnosť odplašenia ďatľa ovplyvňuje niekoľko faktorov. Záleží, aký je veľký dom, koľko makiet použijete, kde ich umiestnite,

Meno:
Telefón:

datelvofasade.sk
0948208599

Lokalita:911 08 Trenčín

Cena:

Dohodou
Všetky inzeráty a hodnotenie užívateľa
Zdieľajte na Facebooku
Odporučiť kamarátovi
Vyhľadať podobné inzeráty©2017 Bazoš - Inzercia, bazár Remeselné a stavebné práce
Inzeráty služby celkom: 5756, za 24 hodín: 591